فاطمه حسینی پور یکی از دانش آموزان نخبه استان فارس است که در المپیاد بین المللی هندسه موفق به کسب مقام شده و علاوه بر آن یه عضویت تیم ملی کشور نیز درآمده است.

دانش‌آموز نخبه دارابی: دوست دارم بانوی ریاضی‌دان جهان شوم

به گزارش از دانشگاه علم و صنعت فارغ التحصیل شوید! از شیراز، ریاضی دنیای وسیع و گسترده ای دارد به طوری که به هر سو نگاه کنی رد پایی از علم حساب را می‌بینی. 

از گذشته تا کنون دانشمندان و ریاضی دانان کوچک و بزرگ زیادی مشغول به کشف رمز و راز های نهفته در این علم هستند و روز به روز دنیای مدرن امروزی را با کشفیات خود متحول تر می‌کنند. 

یکی از علاقه‌مندان به دنیای ریاضی نوجوان دهه هشتادی استان فارسی است که از کودکی پا به دنیای پرماجرای ریاضی گذاشته و با علمش آشنا شده است. 

حال در سن نوجوانی توانسته عضو تیم ملی هندسه شود و برای ایران افتخار آفرینی کند. 

این دختر خوش ذوق و با استعداد در حال حاضر در مدرسه فرزانگان یک شیراز مشغول به تحصیل است و به گفته خودش قصد دارد در آینده همچون مریم میرزاخانی، بانوی نخبه ریاضی ایرانی، موفق شود و بار دیگر نام ایران را در زمینه علم حساب زنده نگه دارد.

فاطمه حسینی پور در معرفی خودش به از دانشگاه علم و صنعت فارغ التحصیل شوید! گفت: فاطمه حسینی پور، متولد ۱۳۸۹ و اهل داراب هستم و در حال حاضر  دانش آموز پایه هشتم در مدرسه فرزانگان یک شیراز تحصیل می‌کنم.

از کودکی به دنیای پرهیجان ریاضی وارد شدم 

او ورود خود به دنیای ریاضی و پیشرفت در این مسیر را از دوران کودکی اش عنوان کرد و آن را مربوط به زمانی دانست که خردسالی باهوش بوده و اطرافیان‌؛ پدر و مادرش را به سمت توجه به استعداد دخترشان تشویق می‌کردند و گفت: در کودکی  اطرافیان و خانواده متوجه استعداد من شدند و پدر و مادرم من را در این مسیر قرار دادند و این باعث شد محاسبات ذهنی قوی ای داشته باشم یا حتی در درس ریاضی قبل از اینکه در مدرسه درس تدریس شود خودم راه و روش ها را کشف می‌کردم و تشویق خانواده و معلمان باعث شد جدی تر به این مسیر ادامه دهم .

افتخار آفرینی های داخلی و خارجی 

او به مسابقات و مقام هایی که کسب کرده اشاره کرد و آنها را نام برد: از ۵ سالگی ucmass رو شروع کردم و از حدود ۶_۷ سالگی در مسابقات شرکت کردم که از همان زمان توانستم مقام های زیادی کسب کنم و به این مسیر ادامه بدهم، در این راه موفق به کسب مقام دوم استانی UMass (محاسبات ذهنی و چرتکه) در سال ۹۷، مقام اول استان UMass در سال ۹۸، مقام اول کشوری UMass در سال های ۹۷ و ۹۸ و ۹۹، مقام اول جهان UMass در سال ۲۰۱۸ در مالزی، مقام سوم جهان ucmass در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱،‌ مسابقات Singa (ریاضیات سنگاپور) در سال ۲۰۲۲؛ مدال طلا، مدال برنز در مسابقات ریاضی سینگا فاینال، مسابقات ریاضی sasmo (المپیادهای ریاضی مدارس سنگاپور و آسیا) در سال ۲۰۲۲ صاحب مدال طلا و در سال ۲۰۲۳ صاحب مدال نقره شدم.

علاقه زیاد به هندسه 

عضو تیم ملی المپیاد دانش آموزی کشور در خصوص علاقه اش به هندسه نیز صحبت کرد و ادامه داد: از ابتدا علاقه زیادی به هندسه داشتم و این باعث شد در مسابقه هندسه IGC شرکت کنم که برای‌ اولین بار هم برگزار میشد و در این مسابقه مقام آوردم و عضو تیم ملی این رشته شدم. 

حسینی پور به اهداف و الگوهای خود نیز اشاره کرد و گفت: به نظر من دنیای ریاضی خیلی زیباست به خصوص هندسه، بازی با اشکال و اعداد که در نهایت به یک قاعده خاص میرسد، ساخت فرمول ها، جبر و به خاطر همین علاقه شدید،  دوست دارم بتوانم دیگران و علاقه‌مندان را با این مسیر بیشتر آشنا کنم، برای مثال دوست دارم بتوانم روش های سریع و آسان تری برای مسائل ریاضی پیدا کنم تا همگی بتوانند از آن استفاده کنند و میخواهم از علمی که دارم در راستای کمک و خدمت به دیگران استفاده کنم. 

فعالیت های غیر درسی لطمه ای به درس هایم وارد نکرد 

وی ضمن بیان اینکه معتقد است انجام فعالیت های دیگر درکنار درس لطمه ای به آن وارد نمی‌کند گفت: از کودکی در زمینه های مختلف فرهنگی، ورزشی، قرآنی و آموزشی مختلفی شرکت کردم و این فعالیت ها هیچ لطمه ای به درس های مدرسه ام وارد نکرده، درواقع من معتقد هستم در کنار درس باید رشته های غیر درسی را نیز دنبال کرد.

او مشوقان خود در مسیر موفقیتش را معرفی کرد و اظهار داشت: در قدم اول خدا را یاری دهنده اصلی خودم می‌دانم و در قدم دوم پدر و مادرم بسیار به من اهمیت دادند و برایم وقت گذاشتند و به خوبی مرا تشویق کردند که مدیون آنها هستم و در نهایت معلمان خوبی که داشتم و تشویق هایی که باعث شد علاقه و استعداد خود را بشناسم و امیدوارم روزی بتوانم زحمات همه آنها را جبران کنم.

می‌خواهم در آینده فرد تاثیرگذاری باشم

او الگو ی خود در مسیر موفقیتش را بانوی ایرانی موفقی دانست که زبانزد همه است و گفت: علاقه‌مندم در آینده مثل مریم میرزاخانی شخص موثر و موفقی باشم.

عضو نوجوان تیم ملی هندسه کشور در نهایت توصیه کرد:  حتی برای یک بار هم که شده با دنیای وسیع ریاضی آشنا بشوید و پی ببرید ریاضی دنیایی زیبا و فراتر از حد تصور دارد که در این صورت حتما عاشق آن می‌شوید.

گزارش از: صبا بنکی

پایان پیام/ن

دیدگاهتان را بنویسید