مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان البرز با تشریح گزارش منتشر شده مرکز آمار ایران در خصوص نرخ اشتغال و نرخ بیکاری و مشارکت اقتصادی، گفت: استان البرز با ۳۸.۳ نرخ مشارکت اقتصادی و ۸ درصد نرخ بیکاری در برآورد نقطه‌ای بهار ۱۴۰۲ به خود اختصاص داده است.

نرخ مشارکت اقتصادی البرز به ۳۸.۳ رسید

عبدالله دارایی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز، امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرج، گفت: مرکز آمار ایران طی گزارشی تحت عنوان چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار بهار ۱۴۰۲ در مقایسه‌ای با بهار سال گذشته به ارائه گزارش کاملی از نرخ بیکاری، نسبت اشتغال و نرخ مشارکت اقتصادی در استان‌های مختلف کشور پرداخته است.

وی افزود: در این گزارش استان البرز با ۳۸.۳ نرخ مشارکت اقتصادی و ۸ درصد نرخ بیکاری در برآورد نقطه‌ای بهار ۱۴۰۲ به خود اختصاص داده است.

دارایی در ادامه گفت: در این گزارش میانگین نرخ مشارکت اقتصادی در کل کشور ۴۱.۲ و نسبت اشتغال ۳۷.۸ درصد و نرخ بیکاری در بهار ۱۴۰۲ به میزان ۸.۲ بوده که در مقایسه با سال گذشته این شاخص ۹.۲ درصد روند کاهشی داشته است و استان البرز در شاخص نرخ بیکاری پایین تر از میانگین کشوری بوده است.

این مقام مسؤول اضافه کرد: طبق استانداردهای بین‌المللی جدید بر اساس سیزدهمین کنفرانس بین المللی آمارشناسان کار افراد ۱۵ ساله و بیشتر به عنوان نیروی مستعد کار شناسایی و ملاک آماری است. این جمعیت در کشور حدود ۶۴ میلیون نفر می باشند که بیش از ۲۴ میلیون نفر شاغل و حدود دو میلیون و یکصد و شصت و چهار هزار نفر جمعیت بیکار هستند.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان البرز اظهار کرد: جمعیت فعال کشور در بخش کشاورزی ۱۵.۵ درصد و در بخش صنعت نیز ۳۳.۱ درصد و همچنین ۵۱.۳ درصد در بخش خدمات و اشتغال ناقص هم به میزان ۸.۳ درصد را به خود اختصاص داده است .

دارایی خاطر نشان کرد: در این گزارش نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله به میزان ۲۱.۶ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی است که بین زنان در نسبت به مردان بیشتر است البته در مقایسه با سال گذشته ۲.۴ درصد روند کاهشی داشته است.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان البرز در ادامه گفت: به همین دلیل رویکرد ما بر اشتغال جوانان و بانوان در بخش مشاغل خانگی متمرکز است و در بخش اشتغال فارغ‌التحصیلان نیز عمده تمرکز ما در این بخش است تا بتوانیم با انجام مشوق‌های قانونی این میزان را کاهش دهیم.

دارایی یادآور شد: سهم بیکاری فارغ‌التحصیلان کشور از کل شاغلان ۲۶.۵ درصد است که البته از سال ۱۳۹۷ تا کنون روند کاهشی داشته است و نسبت روستایی به شهری بالاتر است.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید